Referees

ABSR Committee

PositionRepresentativeQualification
Convenor (QLD)Graham BakerClass 1
Examiner
State Director of Referees
SecretaryJanine RollingsClass 3
Treasurer (WA)Adam WyardClass 1
Examiner
State Director of Referees
TasmaniaBob BoutcherClass 1
Examiner
State Director of Referees
VictoriaLarry EforganClass 1
Examiner
State Director of Referees
New South WalesRoss WyardClass 1
Examiner
State Director of Referees
South AustraliaPeter UdyczClass 2
Australian Capital TerritoryLeigh CondonClass 3

National Register of Referees

ACT
NameClass
Leigh CondonClass 3

NSW CENTRAL COAST
NameClass
Ron EylesClass 3
Allan FletcherClass 3
Joe GaleaClass 3
Phillip GunnsClass 3
Dirk HellenbroichClass 3
William KellyClass 3
Gary KnightClass 1
Rhonda KnightClass 2 Snooker, 3 Billiards
Michael NewmanClass 3
Mark RobsonClass 3
Paul ScottClass 3
Clarrie SpindlerClass 3
Danny StarkeyClass 3
Allan WoodClass 3 Snooker
Ross WyardClass 1 Examiner

NSW ILLAWARRA
NameClass
Adrian HinksClass 3 Billiards

NSW NEWCASTLE
NameClass
Annette CliffordClass 3 Snooker
Stephen DoddsClass 3
John DuchatelClass 3
Richard EvansClass 3
Neil FataniaClass 3 Snooker
Christopher MungovenClass 3 Snooker
Grant SchubertClass 3

NSW COUNTRY
NameClass
Paul BeggsClass 3 Snooker
Gary CollinsClass 3
Paul DavisClass 3
David (Ben) JonesClass 3
Jim McGovernClass 3 Snooker
Ray McNaughtonClass 3
Roy PeisleyClass 3 Snooker
Eddie SimmonsClass 3
Graham TuckerClass 3
Don WalkerClass 3
Rodney YatesClass 3 Snooker

NSW SYDNEY
NameClass
Warren AckaryClass 3
Alex AnsonClass 3 Snooker
Ted BraceClass 2
Frank GalanosClass 1 Examiner
Gareth KingClass 3 Snooker
Joe MiniciClass 3
Neville MooreClass 3
Stuart TaitClass 3 Snooker
Geoff WilliamsClass 1 Examiner

QUEENSLAND
NameClass
Richard AllendorfClass 3
Graham BakerClass 1 Examiner
Aubrey BannahClass 2
Paul ChappellClass 3
Bob DayClass 1 Examiner
Stephen DewarClass 3
Ed DingaClass 3 Snooker
Garvin GrayClass 3
Jackie JordanClass 3
Pat JordanClass 2
King Chi Lai (Kasey)Class 3 Snooker
Fangling Li (Christine)Class 3 Snooker
Geoff LorkinClass 3
Trevor MortimerClass 3
Michael NarayClass 2 Snooker
Nate O'ConnorClass 3 Snooker
Alan RichmondClass 3 Snooker
Harold SilverClass 1 Examiner
Bryne SmithClass 1
Anish SolankiClass 3 Snooker
Steven SpringerClass 3
Terry StewartClass 1 Examiner
Peter TaylorClass 3 Snooker
Kun Teng Lai (Jenny)Class 3
YuniTing Tsai (Ada)Class 3
Des TurnerClass 2
Bob TurpinClass 3
Treston UrwinClass 3
John Van Der ZeeClass 3
Patrick WangClass 3
Steve WestbyClass 3 Snooker
Ray WilcherClass 3
Ian WileyClass 3 Snooker
Pete WilliamsClass 2
Peter WilliamsClass 3
Xuejun Wu (Alice)Class 3
Chee YapClass 2

SOUTH AUSTRALIA

TASMANIA
NameClass
Terry AdamsClass 2
Bob BoutcherClass 1 Examiner
Terry CollinsClass 1
Gary ElliottClass 3
Andrew FisherClass 3
John FraserClass 2
Dallas FryClass 3
Barry GloverClass 3
David HigginsClass 2
Les HigginsClass 2
Robert HigginsClass 1 Examiner
Glen JohansenClass 3
Karl LangeClass 3
John MatthewsonClass 2
Peter RandallClass 3
Rex SwainClass 1 Examiner
Tommy WatsonClass 1 Examiner
Luke WebbClass 3
Adrian WhiteClass 2
Gerrad WicksClass 2
Lionel YoungClass 3

VICTORIA
NameClass
Neil AllisonClass 2 Snooker
Adam BeitnerClass 3 Snooker
Mark BiniClass 3 Snooker
Neil BrownClass 3 Snooker 2 Billiards
Praveen ChandraClass 2
David ChigwiddenClass 3 Billiards
Kane ChigwiddenClass 3 Billiards
Denis CoghlanClass 3
Jason ColebrookClass 3 Billiards
David CosgriffClass 3
Paul CosgriffClass 1 Examiner
Mike D'SilvaClass 1 Examiner
Ian DaleClass 3
Larry EforganClass 1 Examiner
Eddie EtyngoldClass 3 Snooker
Ian GilbeeClass 3 Billiards
George HoyClass 3
John IvettClass 1 Examiner
Kim IvettClass 1 Snooker 2 Billiards
Brendon LangClass 3 Snooker
Michael LangClass 3 Snooker
Jim LewisClass 2
Simon LoClass 3 Snooker
Warwick LotonClass 3 Billiards
John LoughronClass 3 Snooker
John MossClass 3 Snooker
Abraham NewmanClass 3 Snooker
Anuj RatheeClass 3 Snooker
Jacob StreiffClass 3 Billiards
Damian WillcoxClass 3 Snooker 2 Billiards
Mick WilliamsClass 3 Billiards
Colin WinterClass 3 Snooker
Michael WollinClass 3 Billiards

WESTERN AUSTRALIA
NameClass
Matthew BoltonClass 3
Sophie CreightonClass 3 Snooker
Barrie JonesClass 1 Examiner
Ben KeenClass 3
Simon RaeClass 3 Snooker
Mike RendellClass 3 Snooker
Janine RollingsClass 3
Wayne RollingsClass 3 Snooker
Barry SaxonClass 2
Adam WyardClass 1 Examiner


Australian Billiards & Snooker Council © 2012