Tournament Results

City of Melbourne Snooker 2013

Melbourne, Vic

Round Robin

Best of 3
Groups
Group A
RACV
Luke Hough
Kerry De Pradines
Graham Tucker
Tony Masci
Stan Gorski
Group B
RACV
Brent Noble
Peter Butterworth
Narelle Adams
Michael Kurts
Michael Zuppa
Group C
Kings
Henry Lau
Andrew Parker
Tex Partridge
Ray Rogers
Sean Partridge
Michelle Hanson
Group D
AK8
Marc Bullen
Grant Meadley
Anson Chan
Hector Wong
Kevin Xu
Group E
Kooyong
Robin Beggs
Ben Gorski
Peggy Li
Jason Black
Sumit Abrol
Danny Cleworth
Group F
Kings
Ron Cole
Chris Christofi
Michael Scerri
Murray Gardner
Alan Irwin
Group G
Yarraville
George Spiteri
Tom Simmons
Jordan Trew
Henry Chetcuti
Ben Keen
Group H
Brunswick
Steve Ebejer
Brad Harris
Bernie Partridge
Rod Dunham
Colin Fawkner
Group I
Brunswick
Shaun Bonner
Adrian Lawson
Glenn Manthorpe
Anna Lynch
Brett Rogers
Group J
Brunswick
Steve Hanna
Kelvin Small
Joe Manuatu
Phil Vassalo
Joseph Bury
Group K
Yarraville
David Collins
Manny Stefanou
Rod Nelson
Jason Tran
Peter Bloomfield
Group L
Yarraville
Craig Turner
Joe Sacco
Kathy Howden
Bassam Elbelli
Arthur Lin
Group M
Kings
Charlie Chafe
Darryl Tippett
Adil Safdar
John Miranda
Paul James
Group N
AK8
Steve Saxon
Kamalesh Daasari
Jessica Woods
Stuart Lawler
John Horvath
Trevor Yeung
Group O
RACV
Sumit Kapoor
Rob Elsley
Mark Chambers
Gus Di Giorgio
Peter Hawkes
Group P
Kings
Steve Donohoe
Tony Fridman
Michael Cafarella
Peter Tepania
Neville Ingels
Benjamin Bain

Group A
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Tony Masci440811.75
Stan Gorski431721.25
Luke Hough422440.00
Graham Tucker41327-1.25
Kerry De Pradines40418-1.75

PlayerLHKDPGTTMSG
Luke Hough-2200
Kerry De Pradines0-100
Graham Tucker02-00
Tony Masci222-2
Stan Gorski2221-


Group B
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Michael Kurts440841.00
Peter Butterworth321521.00
Brent Noble211330.00
Narelle Adams20214-1.50
Michael Zuppa30326-1.33

PlayerBNPBNAMKMZ
Brent Noble-12
Peter Butterworth-212
Narelle Adams0-1
Michael Kurts222-2
Michael Zuppa101-


Group C
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Henry Lau440802.00
Sean Partridge441621.00
Andrew Parker0010.00
Ray Rogers422440.00
Michelle Hanson41327-1.25
Tex Partridge40418-1.75

PlayerHLAPTPRRSPMH
Henry Lau-2222
Andrew Parker-F
Tex Partridge0-001
Ray Rogers02-02
Sean Partridge0W22-2
Michelle Hanson0200-


Group D
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Marc Bullen440811.75
Kevin Xu431731.00
Grant Meadley422540.25
Hector Wong41327-1.25
Anson Chan40418-1.75

PlayerMBGMACHWKX
Marc Bullen-2222
Grant Meadley0-221
Anson Chan00-10
Hector Wong002-0
Kevin Xu1222-


Group E
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Sumit Abrol5501011.80
Ben Gorski532740.60
Robin Beggs532650.20
Peggy Li52356-0.20
Jason Black51428-1.20
Danny Cleworth51439-1.20

PlayerRBBGPLJBSADC
Robin Beggs-20202
Ben Gorski1-2202
Peggy Li20-201
Jason Black000-02
Sumit Abrol2222-2
Danny Cleworth00201-


Group F
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Chris Christofi440821.50
Michael Scerri431721.25
Alan Irwin422550.00
Ron Cole41327-1.25
Murray Gardner40428-1.50

PlayerRCCCMSMGAI
Ron Cole-0020
Chris Christofi2-222
Michael Scerri21-22
Murray Gardner100-1
Alan Irwin2102-


Group G
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
George Spiteri330951.33
Jordan Trew0000.00
Tom Simmons311540.33
Ben Keen312660.00
Henry Chetcuti30216-1.67

PlayerGSTSJTHCBK
George Spiteri-333
Tom Simmons2-03
Jordan Trew-
Henry Chetcuti10-0
Ben Keen213-


Group H
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Steve Ebejer440802.00
Brad Harris431621.00
Bernie Partridge422440.00
Rod Dunham41326-1.00
Colin Fawkner40408-2.00

PlayerSEBHBPRDCF
Steve Ebejer-2222
Brad Harris0-222
Bernie Partridge00-22
Rod Dunham000-2
Colin Fawkner0000-


Group I
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Brett Rogers440821.50
Shaun Bonner431630.75
Adrian Lawson422550.00
Anna Lynch41346-0.50
Glenn Manthorpe40418-1.75

PlayerSBALGMALBR
Shaun Bonner-2220
Adrian Lawson1-220
Glenn Manthorpe00-01
Anna Lynch012-1
Brett Rogers2222-


Group J
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Steve Hanna440811.75
Joseph Bury431630.75
Kelvin Small422640.50
Phil Vassalo41327-1.25
Joe Manuatu40418-1.75

PlayerSHKSJMPVJB
Steve Hanna-2222
Kelvin Small1-221
Joe Manuatu00-10
Phil Vassalo002-0
Joseph Bury0222-


Group K
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Rod Nelson440802.00
David Collins321420.67
Manny Stefanou321420.67
Peter Bloomfield41327-1.25
Jason Tran40418-1.75

PlayerDCMSRNJTPB
David Collins-022
Manny Stefanou-022
Rod Nelson22-22
Jason Tran000-1
Peter Bloomfield0002-


Group L
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Arthur Lin431721.25
Craig Turner431750.50
Bassam Elbelli431650.25
Kathy Howden41347-0.75
Joe Sacco40438-1.25

PlayerCTJSKHBEAL
Craig Turner-2212
Joe Sacco1-110
Kathy Howden12-10
Bassam Elbelli222-0
Arthur Lin1222-


Group M
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Darryl Tippett440811.75
Charlie Chafe431630.75
Adil Safdar42256-0.25
John Miranda41337-1.00
Paul James40438-1.25

PlayerCCDTASJMPJ
Charlie Chafe-0222
Darryl Tippett2-222
Adil Safdar10-22
John Miranda001-2
Paul James0111-


Group N
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Stuart Lawler5501021.60
Steve Saxon541931.20
Kamalesh Daasari532750.40
Trevor Yeung52357-0.40
Jessica Woods51428-1.20
John Horvath505210-1.60

PlayerSSKDJWSLJHTY
Steve Saxon-22122
Kamalesh Daasari1-2022
Jessica Woods00-020
Stuart Lawler222-22
John Horvath0100-1
Trevor Yeung00212-


Group O
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Peter Hawkes440811.75
Gus Di Giorgio431721.25
Rob Elsley42245-0.25
Sumit Kapoor41327-1.25
Mark Chambers40428-1.50

PlayerSKREMCGDGPH
Sumit Kapoor-0200
Rob Elsley2-200
Mark Chambers11-00
Gus Di Giorgio222-1
Peter Hawkes2222-


Group P
PlayerPlayedWonLostForAgainstAvg Diff
Michael Cafarella0000.00
Steve Donohoe431731.00
Tony Fridman431640.50
Peter Tepania422550.00
Benjamin Bain41347-0.75
Neville Ingels41336-0.75

PlayerSDTFMCPTNIBB
Steve Donohoe-1222
Tony Fridman2-202
Michael Cafarella-
Peter Tepania01-22
Neville Ingels020-1
Benjamin Bain1012-


Finals

Round 1
Best of 5
Johl Younger
1
 
Steve Donohoe
3
Tony Masci
0
 
Daniel Thorp
3
Ryan Thomerson
0
 
Steve Ebejer
3
Brett Rogers
0
 
Adrian Ridley
3
Glen Wilkinson
2
 
Arthur Lin
3
Sumit Abrol
2
 
Shaun Dalitz
3
Kurt Dunham
3
 
Mark Bullen
0
Darryl Tippett
0
 
Joe Minici
3
James Mifsud
2
 
Stuart Lawler
3
Henry Lau
1
 
Robby Foldvari
3
Rudy Sulaeman
3
 
Chris Christofi
0
Rod Nelson
1
 
Matthew Bolton
3
Hassan Kerde
2
 
Steve Hanna
3
George Spiteri
0
 
Paul Thomerson
3
Josh Gorski
 
 
Michael Kurts
F
Peter Hawkes
0
 
Steve Mifsud
3
Last 16
Best of 7
Steve Donohoe
3
 
Daniel Thorp
2
Steve Ebejer
0
 
Adrian Ridley
3
Arthur Lin
2
 
Shaun Dalitz
3
Kurt Dunham
3
 
Joe Minici
2
Stuart Lawler
0
 
Robby Foldvari
3
Rudy Sulaeman
1
 
Matthew Bolton
3
Steve Hanna
3
 
Paul Thomerson
0
Josh Gorski
2
 
Steve Mifsud
3
Quarter Finals
Best of 7
Steve Donohoe
1
 
Adrian Ridley
3
Shaun Dalitz
3
 
Kurt Dunham
2
Robby Foldvari
1
 
Matthew Bolton
3
Steve Hanna
1
 
Steve Mifsud
3
Semi Finals
Best of 7
Adrian Ridley
3
 
Shaun Dalitz
4
Matthew Bolton
0
 
Steve Mifsud
4
Final
Best of 9
Shaun Dalitz
1
 
Steve Mifsud
5


High Breaks

James Mifsud88, 88
Steve Ebejer82
Shaun Dalitz79, 79
Steve Mifsud78, 78
Matthew Bolton68, 68, 52, 52
Hassan Kerde63, 63
Joe Minici61, 61, 60, 60, 57, 57, 50, 50
Adrian Ridley58, 58, 48, 48
Johl Younger56, 56
Sumit Abrol56, 56
Arthur Lin55, 55


Australian Billiards & Snooker Council © 2012