Referees

ABSR Committee

PositionRepresentativeQualification
Convenor / SecretaryPaul CosgriffClass 1
Examiner
Treasurer (WA)Adam WyardClass 1
Examiner
State Director of Referees
TasmaniaBob BoutcherClass 1
Examiner
State Director of Referees
VictoriaLarry EforganClass 1
Examiner
State Director of Referees
QueenslandGraham BakerClass 1
Examiner
State Director of Referees
New South WalesRoss WyardClass 1
Examiner
State Director of Referees
South AustraliaTad BabiakClass 3
Australian Capital TerritoryLeigh CondonClass 3

National Register of Referees

ACT
NameClass
Leigh CondonClass 3

NSW CENTRAL COAST
NameClass
Ron EylesClass 3
Allan FletcherClass 3
Stephen FrewClass 3
Joe GaleaClass 3
Phillip GunnsClass 3
Dirk HellenbroichClass 3
William KellyClass 3
Gary KnightClass 2
Rhonda KnightClass 2 Snooker, 3 Billiards
Michael NewmanClass 3
Mark RobsonClass 3
Paul ScottClass 3
Clarrie SpindlerClass 3
Danny StarkeyClass 3
David SteerClass 3
Allan WoodClass 3 Snooker
Ross WyardClass 1 Examiner

NSW ILLAWARRA
NameClass
Adrian HinksClass 3 Billiards

NSW NEWCASTLE
NameClass
Stephen DoddsClass 3

NSW COUNTRY
NameClass
Paul BeggsClass 3 Snooker
Gary CollinsClass 3
Paul DavisClass 3
David (Ben) JonesClass 3
Jim McGovernClass 3 Snooker
Ray McNaughtonClass 3
Roy PeisleyClass 3 Snooker

NSW SYDNEY
NameClass
Warren AckaryClass 3 Billiards
Alex AnsonClass 3 Snooker
Ted BraceClass 2
Stephen BrennanClass 3 Snooker
George ChammasClass 3
Frank GalanosClass 1 Examiner
Gareth KingClass 3 Snooker
Joe MiniciClass 3
Neville MooreClass 3
Nick MouraClass 3 Snooker
Stuart TaitClass 3 Snooker
Tommy TanakaClass 3 Snooker
Geoff WilliamsClass 1 Examiner

QUEENSLAND
NameClass
Graham BakerClass 1 Examiner
Aubrey BannahClass 2
Paul ChappellClass 3
David CooperClass 3 Snooker
Bob DayClass 1 Examiner
Ed DingaClass 3 Snooker
Garvin GrayClass 3
William HsuClass 3 Snooker
Jackie JordanClass 3
Pat JordanClass 2
Bill KentClass 3
King Chi (Kasey) LaiClass 3 Snooker
Peggy LiClass 1
Fangling Li (Christine)Class 3 Snooker
Geoff LorkinClass 3 Snooker
Geoff MillichapClass 3 Snooker
Trevor MortimerClass 3
Michael NarayClass 2 Snooker
John OstermanClass 3
Don PatonClass 3 Snooker
Alan RichmondClass 3 Snooker
William RobbClass 3 Snooker
James SeayClass 3 Snooker
Harold SilverClass 1 Examiner
Bryne SmithClass 1
Anish SolankiClass 3 Snooker
Graham StewartClass 3
Terry StewartClass 1 Examiner
Peter TaylorClass 3 Snooker
Kun Teng Lai (Jenny)Class 3
YuniTing Tsai (Ada)Class 3
Des TurnerClass 2
Treston UrwinClass 3 Snooker
Patrick WangClass 3
Steve WestbyClass 3 Snooker
Pete WilliamsClass 2
Peter WilliamsClass 3
Regan WilliamsClass 3 Snooker
Xuejun (Alice) WuClass 3
Chee YapClass 3

SOUTH AUSTRALIA
NameClass
Jason AhmadClass 3 Snooker
Tad BabiakClass 3
Shawn BuddClass 3 Snooker
Rex ColeClass 3
Colin ConlanClass 3 Snooker
Judy DangerfieldClass 3
Peter DarbyClass 3 Snooker
Roger DaveyClass 1 Examiner
Frank DewensClass 1 Examiner
Glenn DomeikaClass 3
Max RendziakClass 3
John SallisClass 1 Examiner
Peter UdyczClass 2
Chris WignallClass 3
Tony ZhaoClass 3

TASMANIA
NameClass
Terry AdamsClass 2
Bob BoutcherClass 1 Examiner
Terry CollinsClass 1
Gary ElliottClass 3
Andrew FisherClass 3
John FraserClass 2
Dallas FryClass 3
Barry GloverClass 3
David HigginsClass 2
Les HigginsClass 2
Robert HigginsClass 1 Examiner
Glen JohansenClass 3
Karl LangeClass 3
John MatthewsonClass 2
Peter RandallClass 3
Rex SwainClass 1 Examiner
Tommy WatsonClass 1 Examiner
Luke WebbClass 3
Adrian WhiteClass 2
Gerrad WicksClass 2
Lionel YoungClass 3

VICTORIA
NameClass
Neil AllisonClass 2 Snooker
Adam BeitnerClass 3 Snooker
Mark BiniClass 3 Snooker
Neil BrownClass 3 Snooker 2 Billiards
Praveen ChandraClass 2
Denis CoghlanClass 3
Jason ColebrookClass 3 Billiards
Paul CosgriffClass 1 Examiner
Mike D'SilvaClass 1 Examiner
Ian DaleClass 3
Larry EforganClass 1 Examiner
Eddie EtyngoldClass 3 Snooker
Daryl FerenbachClass 3 Snooker
Ian GilbeeClass 3 Billiards
George HoyClass 3
John IvettClass 1 Examiner
Kim IvettClass 2
Brendon LangClass 3 Snooker
Michael LangClass 3 Snooker
Jim LewisClass 2
Warwick LotonClass 3 Billiards
John LoughronClass 3 Snooker
Gordon MalesClass 3 Snooker
John MossClass 3 Snooker
Abraham NewmanClass 3 Snooker
Craig SmithClass 3 Snooker
Jacob StreiffClass 3 Billiards
Paul ThomersonClass 3 Snooker
Damian WillcoxClass 3 Snooker 2 Billiards
Mick WilliamsClass 3 Billiards
Colin WinterClass 3 Snooker
Michael WollinClass 3 Billiards

WESTERN AUSTRALIA
NameClass
Matthew BoltonClass 3
Barrie JonesClass 1 Examiner
Ben KeenClass 3
Mike RendellClass 3 Snooker
Janine RollingsClass 3
Wayne RollingsClass 3 Snooker
Barry SaxonClass 2
Adam WyardClass 1 Examiner


Australian Billiards & Snooker Council © 2012